Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Leczenie Laserem CO2

- technika zabiegu

 

W Prywatnym Gabinecie Lekarskim do zabiegów usuwania rozmaitych zmian skórnych wykorzystujemy laser CO2.

Laser CO2 umożliwia bezkrwawe a tym samym bezpieczne usuwanie rozmaitych zmian skórnych poprzez ich odparowanie pod wpływem emitowanej energii świetlnej. Dzięki nowoczesnej technologii zastosowanej w laserach CO2 nie występuje termiczne uszkodzenie otaczających tkanek a proces gojenia jest niemal bezbliznowy.

WSKAZANIA do zastosowania lasera CO2 w dermatologii:

  • kłykciny kończyste

  • brodawki wirusowe: dłoni, stóp, płaskie,

  • brodawki łojotokowe,

  • modzele, nagniotki,

  • ziarniniaki naczyniowe,

  • gruczolaki potowe, łojowe,

  • włókniaki,

  • kępki żółe,

  • rogowacenie słoneczne,

  • róg skórny,

  • kaszaki, prosaki,

  • świerzbiączka guzkowa

  • grudki perliste

ETAPY ZABIEGU

  1. Znieczulenie polega na podskórnym podaniu preparatu znieczulającego (roztwór lidokainy) lub w niektórych przypadkach można zastosować krem znieczulający (Emla). W zmianach powierzchownych znieczulenie nie jest konieczne - wówczas w trakcie zabiegu odczuwa się ciepło i delikatne pieczenie,

  2. Odparowanie zmiany skórnej wiązką światła laserowego, proces zazwyczaj jest bezkrwawy, powstaje brązowo-czarny suchy strup,

  3. Po zabiegu można stosować standardowe zabiegi higieniczne (mycie, delikatne wycieranie ręcznikiem), w niektórych przypadkach zaleca się stosowanie opatrunku. Proces gojenia w zależności od wielkości usuwanej zmiany, jej głębokości i lokalizacji trwa od kilku dni do 3-4 tygodni. Po usunięciu większych zmian zaleca się kilkudniowe stosowanie maści z antybiotykiem.

ZALETY LASEROTERAPII CO2

  • zabieg prosty, krótki, zazwyczaj jednorazowy,

  • brak uszkodzenia otaczających tkanek,

  • krótki okres gojenia,

  • zazwyczaj nie dochodzi do powstania blizny,

  • brak możliwości zakażenia wirusem HIV czy wirusem wywołującym zapalenie wątroby gdyż jest to metoda bezkontaktowa i bezkrwawa,

  • wysoka skuteczność terapeutyczna

Zmiany skórne usuwane Laserem CO2:

W obrębie skóry (naskórka, skóry właściwej, mieszków włosowych, gruczołów wydzielniczych) mogą pojawić się różnorodne zmiany rozrostowe o charakterze: znamion, torbieli, zmian przednowotworowych, nowotworów łagodnych, nowotworów złośliwych. Nieprawidłowości tego typu są widoczne w momencie urodzenia lub pojawiają się w różnych okresach naszego życia.

Wyróżniamy kilka typów znamion w zależności od ich pochodzenia np. znamiona melanocytowe (tzw. pieprzyki) na podłożu, których w 20-30% przypadków może rozwinąć się czerniak. Znamiona melanocytowe usuwamy jedynie w sposób chirurgiczny i zawsze po ich wycięciu musi być wykonany preparat do oceny mikroskopowej. Dzięki temu można stwierdzić czy znamię zostało usunięte w całości i jakie było prawdopodobieństwo rozwoju czerniaka z tej zmiany.

Najczęściej na skórze występują tzw. zmiany łagodne, które nie stanowią zagrożenia dla życia ale bardzo często są znacznym problemem natury estetycznej. Nie muszą być usuwane chirurgicznie. W tych przypadkach można wykorzystać metody alternatywne np. usuwanie przy użyciu lasera CO2. Jest to metoda bezpieczna i bardzo efektywna. Nie dochodzi do uszkodzenia otaczających tkanek, okres gojenia jest krótki i zazwyczaj nie powstaje blizna. Ponadto brak możliwości zakażenia wirusem HIV czy wirusem wywołującym zapalenie wątroby gdyż jest to metoda bezkontaktowa i bezkrwawa.

Laserem CO2 ­można wykonać zabieg usuwania różnorodnych łagodnych zmian skórnych takich jak:

  • BRODAWKI ŁOJOTOKOWE mogą być płaskie lub wypukłe o zabarwieniu cielistym lub brunatnym. Pojawiają się w większej ilości z wiekiem. Bardzo rzadko dochodzi do rozwoju w ich obrębie zmiany nowotworowej.

  • WŁÓKNIAKI dzielimy na miękkie i twarde. Włókniaki miękkie są to guzki lekko zwisające z powierzchni skóry barwy cielistej lub brunatnej. Najczęściej zlokalizowane na szyi, wokół pach. Włókniak twardy jest to zazwyczaj pojedynczy guzek o znacznej spoistości zlokalizowany na kończynach.

  • GRUCZOLAKI ŁOJOWE są to pojedyncze lub mnogie guzki barwy żółtawej występujące w okolicach łojotokowych.
  • STANY PRZEDNOWOTWOROWE powstają na podłożu skóry uszkodzonej działaniem promieni słonecznych. Po pewnym czasie w ich obrębie mogą pojawić się zmiany nowotworowe złośliwe. Najczęstszymi tego typu zmianami są: rogowacenie słoneczne (ma postać ognisk o szorstkiej powierzchni pokrytych żółtobrunatną łuską; zazwyczaj lokalizuje się na czole, małżowinach usznych) i róg skórny (twór rogowy o rozmaitym kształcie).

Rogowacenie słoneczne

 

Róg skórny

  • KĘPKI ŻÓŁTE są to żółtawe guzki w okolicy oczu. Często występują u osób z zaburzeniami lipidowymi.

  • KASZAKI, PROSAKI -torbiele wypełnione masą łojową

  • BRODAWKI - w obrębie skóry mogą powstać zmiany o charakterze infekcyjnym np. brodawki wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego (Human papillomawirus - HPV). Zmiany wirusowe usuwa się farmakologicznie, laserem CO2 lub krioterapią. Brodawki mają postać grudek o nierównej powierzchni występujących na skórze i błonach śluzowych. Występują w kilku odmianach:

    - zwykłe obecne zazwyczaj na palcach rąk, wokół paznokci,

     
- stóp w postaci pojedynczych i bolesnych grudek lub licznych, niebolesnych, powierzchownych zmian,
          


- płaskie obecne zazwyczaj na grzbietach dłoni, na czole i brodzie; są lekko wypukłe, w kolorze skóry,

- kłykciny kończyste obecne w okolicy genitali. U kobiet tego typu infekcja może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.

  • GRUDKI PERLISTE prącia są to białawe wykwity o charakterze włóknistym. Nie wymagają leczenia. Najlepszą metodą ich usuwania jest zastosowanie lasera CO2

Grudki perliste nie są zmianami chorobowymi i nie wymagają leczenia. 
Natomiast fakt, iż występują tylko u niektórych mężczyzn, a u innych nie powoduje, że stanowią pewną odmienność. Naturalną rzeczą jest, że chcemy się pozbyć takiej odmienności i wyglądać „normalnie”. Decyzja jest indywidualna – nie ma bezwzględnych wskazań do ich usuwania – chyba, że zachodzi podejrzenie, że są to kłykciny wirusowe.

Statystycznie grudki perliste występują u 10-20% mężczyzn, większość chce się ich pozbyć. Przeszkodą jest najczęściej brak wiedzy co do charakteru zmian, brak wiedzy o możliwości ich usunięcia, strach przed nowotworem, chorobą weneryczną, wstyd i brak możliwości uzyskania intymnej porady u fachowca. Do najczęstszych przyczyn usuwania grudek perlistych należy chęć poprawienia wyglądu penisa, szczególnie we wzwodzie. Grudki odbierane są jako nieestetyczne narośla mogące świadczyć o jakimś zakażeniu 

Grudki perliste nie są wywoływane przez wirusy ani bakterie – nie można się nimi zarazić przez dotyk ani kontakty płciowe. Zaraźliwe są natomiast kłykciny kończyste, podobne, białawe narośla w okolicy narządów płciowych, wywoływane przez wirusa brodawczaka (HPV, Human Papilloma Virus).

Grudki perliste występują w praktyce jedynie na koronie prącia i w rowku zażołędnym. Są białawe lub bezbarwne, mają postać ziarenek lub wiotkich płatków, przy wzwodzie mogą się powiększać. Rosną dosyć regularnie, nierzadko w 2-3 rzędach. Są niebolesne. Kłykciny kończyste przyjmują postać białawych lub różowawych grudek lub małych krzaczków – rosną zarówno na błonie śluzowej penisa i napletka, jak i na skórze penisa, moszny, wzgórka łonowego i pachwin. Przy próbie zdrapania mogą krwawić. Najlepiej zgłosić się do lekarza, który dokona rozpoznania i zdecyduje o leczeniu.

Najlepsze efekty uzyskuje się przy usuwaniu laserem CO2. Jest to rutynowa metoda z wyboru stosowana na całym świecie. Pozostałe metody, takie jak wypalanie prądem, maści, wymrażanie są bolesne, nieskuteczne i pozostawiają blizny.

Sam zabieg jest zupełnie bezbolesny. Poprzedzony jest natomiast znieczuleniem miejscowym – są to najczęściej 3 niewielkie zastrzyki. Po zabiegu również nie występuje ból.

 Końcówka lasera ma kształt pióra, promień lasera precyzyjnie bezkrwawo odparowuje, czyli jakby zeszlifowuje narośl nie uszkadzając zdrowej błony śluzowej. Po usunięciu grudki zostaje maleńki płaski strupek. W ten sposób punkt po punkcie usunięte zostają wszystkie grudki. Strupki goją się około 10 dni, ale nie sprawia to dolegliwości.

Nie ma ryzyka, że usunięcie grudek spowoduje obniżenie potencji czy zdolności seksualnych. Zabieg jest precyzyjny i dotyczy jedynie powierzchownego usunięcia grudek z powierzchni błony śluzowej. 

Po zabiegu pacjent jest w pełni sprawny, zaleca się jednak powstrzymać od stosunków płciowych do czasu całkowitego zagojenia strupków.

Polityka plików cookie

Zapoznaj się z polityką plików cookies.

Czy akceptujesz?